Zdzisław Bziukiewicz

Życiorys artystyczny

Frywolitki i pisanki Laury Bziukiewicz
Prywatne Muzeum Kurpiowskie w Wachu
Frywolitki i sztuka Laury Bziukiewicz
Kurpiowska Puszcz Zielona
Forum Puszcz Zielona
Bursztyn na Kurpiach
Kurpiowska Biżuteria
Kurpiowskie ozdoby Wielkanocne
Google
frywolitka.pl internet
Muzeum Kurpiowskie w Wachu
Kurpiowskie zdoby na Bożenarodzenie
Galeria/Foto - Kurpie Kurpiowska Puszcz Zielona

.

Webmaster: Zdzisław Bziukiewicz

tel. 0607-676356

 

Dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych  w www.frywolitka.pl jest zabronione bez zgody właściciela. Podstawa prawna: art. 25 ust. 1 pkt 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

 

Copyright www.frywolitka.pl / Laura Bziukiewicz 2007

Twórczość męża  -  Zdzisław Bziukiewicz

Kurpie - informacje

 

Nazywam się Bziukiewicz Zdzisław - Bogdan, ur. 30.08.1965 roku w Kadzidle, syn Stanisława i Marianny z domu Drężek. W rodzinie Kurpi - Pniakow. Żonaty – żona Laura z domu Ludwikowska. Troje dzieci – córka Lilia, synowie Paweł i Piotr. Wykształcenie średnie - technik ekonomista.

 

Od najmłodszych lat zajmuję się tradycyjną kurpiowską obróbką  bursztynu. Umiejętność tę przejąłem od moich rodziców – Stanisława i Marianny, którzy uratowali bursztyniarstwo na Kurpiach. Gdyby nie Oni, najprawdopodobniej obecnie o bursztyniarzach kurpiowskich , pisano by  tylko w publikacjach etnograficznych.

Ojciec mój Stanisław Bziukiewicz (ur. 1923 r., zm. 2009 r. ), był ponad 70 lat związany z bursztynem.
Jeszcze jako mały chłopiec, a było to na przełomie lat 20 i 30 ubiegłego stulecia, wspólnie ze swoim ojcem Konstantym, wyrabiali papierośnice i fajki bursztynowe, które sprzedawali Żydom w Myszyńcu. Po wojnie już jako dorosły mężczyzna zetknął się z Wiktorem Deptułą z Surowego i od niego nauczył się toczyć bursztyn na kołowrotku. Przez długie lata swoje wyroby sprzedawał na targu w Myszyńcu. W poszukiwaniu bursztynu objechał całe Kurpie, gdzie występuje ten surowiec. Najpierw rowerem, a później
komarkiem zrobił tysiące kilometrów. Trudno by było znaleźć chałupę na Kurpiach, w której by nie był. A Bziukiewicza z Wachu znali wszyscy. W 1958 r. swoją pasją bursztyniarstwa zaraził żonę Mariannę. Ich wyroby są we wszystkich muzeach, które mają zbiory bursztyniarstwa. Byli bohaterami bardzo wielu programów telewizyjnych i radiowych oraz reportaży prasowych.

W roku 1975 zmarł Wiktor Deptuła. I żeby nie było wtedy moich rodziców, zapewne dziś nikt by nie zobaczył bursztyniarza kurpiowskiego. Przez wiele lat nikogo więcej nie było, kto by zajmował się obróbką bursztynu na Kurpiach. A do tego wychowali mnie na następcę rodzinnego rzemiosła..

 

Bursztyn obrabiam ręcznie, przy pomocy tradycyjnego kołowrotka tzw. kółka, bez użycia nowoczesnych metod i narzędzi. Jako jedyny robię bursztynowe kierce i pająki. Odtwarzam też stare kurpiowskie wzory. Wśród wykonywanych przeze mnie korali czy naszyjników nie ma dwóch jednakowych. Również kształty paciorków są różne: kulki, listki, naturalne bryłki, śliwki, a kolory bursztynu niezliczone.

 

Moje prace można spotkać w wielu polskich muzeach i galeriach, m.in.: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Krakowie , Państwowe Muzeum Ziemi  w Warszawie, Muzeum Północno – Mazowieckie w Łomży, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Krajowy Dom Twórczości Ludowej w Lublinie.

 

W ciągu wielu lat twórczości ludowej uczestniczyłem w konkursach, min.: w konkursie „Rękodzieło Wsi Kurpiowskiej", gdzie wielokrotnie byłem zdobywcą pierwszego miejsca w kategorii „bursztyniarstwo". W latach 1986, 1990, 1994, 1998 i 2001 zajmowałem pierwsze miejsce w Przeglądach Kurpiowskiej Puszczy Białej i Zielonej organizowanych przez Muzeum Kultury Kurpiowskiej.

Uczestniczyłem w wielu wystawach, różnych konferencjach o tematyce regionalnej, agroturystycznej i innych. 

Od wielu lat współpracuję z wieloma organizacjami i instytucjami państwowymi, co owocuje udziałem w różnego rodzaju kiermaszach, lekcjach muzealnych, warsztatach, wystawach, prezentując swój unikatowy w skali kraju zawód.

Są to m.in…

- Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie i Toruniu

- Fundacja „Cepelia” w Warszawie i Krakowie

- Muzeum Podlaskie w Białymstoku

- Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce

- Muzeum Północno – Mazowieckie w Łomży

- Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie

- Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

- Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie

- Muzeum Mazurskie w Szczytnie

- Muzeum Regionalne w Pułtusku

- Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku          (Skansen)

- Państwowa Biblioteka Rolnicza w Warszawie

- Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie

- Skansen Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

- Skansen Wsi Białostockiej w Wasilkowie

- Skansen Wsi Podlaskiej w Ciechanowcu

- Płocki Ośrodek Kultury w Płocku

- Regionalny Ośrodek Kultury w Suwałkach

- Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży

- Ośrodek Kultury Ochota w Warszawie

- Centrum Kultury Łowicka w Warszawie

- Białostocki Ośrodek Animacji w Białymstoku

- G O K S i R w Kadzidle

- M-G O K S i R w Myszyńcu

- G O K S i R w Łysych

- G O K S i R w Baranowie

- Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie oraz oddz. w Ostrołęce i Poświętnym

- Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie

- Fundacja na Wsi

- Fundacja Promocji Kurpi i Podlasia

- Stowarzyszenie Twórców Ludowych w Lublinie

- Związek Kurpiów w Ostrołęce

- Mazowieckie Centrum Kultury w Warszawie i z wieloma innymi.

 

Od wielu lat propaguję i nauczam bursztyniarstwa kurpiowskiego w szkołach, domach kultury i muzeach. M.in. w  latach 1996-7 brałem udział w Ministerialnym programie „Ginące Zawody”, prowadząc zajęcia z tradycyjnej obróbki bursztynu w Kadzidle.  

 

Od 2003 roku razem z żoną Laurą w swoim domu zaczęliśmy prowadzić lekcje z młodzieżą, dziećmi, grupami turystów i wycieczkami w zakresie bursztyniarstwa i koronki, kwiatów z bibuły i pisanek kurpiowskich. Ubrani w tradycyjny strój kurpiowski przybliżamy historię regionu, jego folklor, obrzędy i zdradzamy tajniki naszych zawodów. Każdy ma okazję samodzielnie obrobić bursztyn czy wydziergać frywolitkę. Jest to jedyna okazja, by w tym samym miejscu i czasie poznać te dwie unikatowe w skali kraju dziedziny twórczości ludowej. 

 

W 2007 r. podjąłem się trudu stworzenia profesjonalnej strony internetowej www.kurpie.com.pl  , poświęconej kulturze kurpiowskiej. Jestem jej pomysłodawcą i autorem. Przy pomocy tej strony internetowej daję okazję poznać całemu światu niezwykłe piękno Kurpiowszczyzny, jej historii, folkloru, artystów i twórców ludowych, zespoły folklorystyczne, a także swoje niezwykłe rękodzieło. Dzięki mojemu osobistemu zaangażowaniu, strona www.kurpie.com.pl stała się największą bazą informacji o tym regionie w internecie.

 

Od 01.04.2009 r. udostępniliśmy dla zwiedzających Muzeum Kurpiowskie o charakterze etnograficznym. Muzeum mieści się na terenie naszego gospodarstwa we wsi Wach nr. 14. Wach położony jest w samym środku Puszczy Kurpiowskiej, w połowie drogi między Kadzidłem a Myszyńcem, przy trasie z Warszawy na Mazury. W tej chwili mamy już zgromadzonych około 3 tys. eksponatów, dotyczących dawnego życia Kurpiów. Większość zbiorów prezentowanych jest w naszej stodole (ponad 200 m kw.), a duże przedmioty, jak maszyny rolnicze i gospodarskie, stoją na podwórku. Eksponaty zostały podzielone na tematyczne działy: tkactwo, bursztyniarstwo, stolarstwo, szewstwo, plecionkarstwo, wyposażenie domu, wyposażenie gospodarskie oraz maszyny i narzędzia rolnicze. W miarę powiększania się zbiorów będą powstawały nowe działy. Zbiory ciągle się powiększają, gdyż cały czas staramy się ocalić od wyrzucenia na śmieci, oddania na złom czy spalenia przedmioty dawnego użytku, niebędące już potrzebne współczesnym gospodarzom.

 

Pomysł i realizacja utworzenia Muzeum Kurpiowskiego jest naszą własną inicjatywą. Wszystkie koszty związane z zakupem, renowacją zabytków oraz z utrzymaniem placówki pochodzą z naszych oszczędności. Nie korzystaliśmy z żadnej pomocy z zewnątrz.

 

Oprócz zwiedzania naszego Muzeum Kurpiowskiego, będzie można się umówić z nami na warsztaty lub na pokaz z obróbki kurpiowskiej bursztynu, koronki szydełkowej i frywolitki, wykonywania kwiatów z bibuły i pisankarstwa (pisanek kurpiowskich) oraz na lekcje poświęcone historii Kurpi Zielonych, gadki kurpiowskiej i wiele innych dziedzin dawnego rękodzieła.

 

Od 1995 r. jestem członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Byłem wieloletnim członkiem  Zarządu Głównego S T L, a w latach 2001-2005 jego vice-prezesem. Od wielu lat jestem członkiem: Zarządu Głównego Związku Kurpiów (obecnie – sekretarz Oddziału Związku Kurpiów w Kadzidle), Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego im. A. Kopcia w Zawadach, Towarzystwa Kurpiowskiego „ Strzelec” w Czarni.

 

W podziękowaniu za moje zaangażowanie w działalność społeczną i promowanie kultury polskiej, zostałem odznaczony w 2001 r. Srebrnym Krzyżem Zasługi. W 2003 r. otrzymałem nagrodę Starosty Ostrołęckiego, a za 2005 r. „Kurpika” w dziedzinie twórczość ludowa (Kurpiowski Oscar), w 2009.r  otrzymałem nagrodę Wójta Gminy Kadzidło i Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, za całokształt pracy twórczej.

 

Z racji mojej niezwykłej profesji i oryginalności, brałem udział w licznych programach telewizyjnych , radiowych , a także byłem bohaterem wielu artykułów prasowych.

 

                                                         

                                                       Zdzisław – Bogdan Bziukiewicz

Stanisław Bziukiewicz

Zdzisław Bziukiewicz
Zdzisław Bziukiewicz

Zdzisław Bziukiewicz

Zdzisław Bziukiewicz
Zdzisław Bziukiewicz
Zdzisław Bziukiewicz
Zdzisław Bziukiewicz
Zdzisław Bziukiewicz
Zdzisław Bziukiewicz

Marianna i Stanisław

Bziukiewicz

Marianna i Stanisław Bziukiewicz
Zdzisław Bziukiewicz

Marianna i Stanisław

Bziukiewicz

Marianna, Stanisław i Zdzisław

Bziukiewicz

Zdzisław Bziukiewicz
Stanisław i Maria Bziukiewicz
Stanisław Maria Zdzisław Bziukiewicz

Laury Bziukiewicz w TVP2 - Pytanie na śniadanie - Kolczyki frywolitkowe